EKOLRED - GRUPA LEXI-BUD
kontakt

Program Mój Prąd

Rosnące ceny energii stają się coraz poważniejszym problemem, który dotknie praktycznie wszystkie gospodarstwa domowe nie tylko w Polsce, ale i całej Europie. Na szczęście można przygotować się na cięższe czasy. Dzięki rządowemu dofinansowaniu prosumenci otrzymają solidny zastrzyk gotówki po złożeniu i rozpatrzeniu właściwego wniosku w ramach programu Mój Prąd 5.0. Kto konkretnie może otrzymać dotację? I jakie zasady rządzą całym przedsięwzięciem? O wszystkim, co najistotniejsze, dowiesz się z niniejszego artykułu.

Czym jest program Mój Prąd?

To projekt, który działa już od dobrych kilku lat. Dotychczas przeprowadzono aż 4 edycje, a każda z nich cieszyła się coraz większym zainteresowaniem. Zasady zaś zakładały złożenie wniosku, aby otrzymać dofinansowanie energetyki prosumenckiej. Co to oznacza? W praktyce chodzi o mikroinstalacje fotowoltaiczne, na które najczęściej otrzymywało się dotacje. Program Mój Prąd od czwartej edycji umożliwił jeszcze prosumentom rozbudowę::

 • magazynów energii,
 • magazynów ciepła,
 • systemów zarządzania.

Warto w tym miejscu wspomnieć, że od 2019 roku złożono ponad pół miliona pism z prośbą o dofinansowanie.

Obecnie wystartował program Mój Prąd w wersji 5.0. Od poprzednich edycji różni się pewnymi zasadami przyznawania dotacji na podstawie wniosków. Zwłaszcza w porównaniu do dofinansowania udzielanego w wersji 4.0. Dlatego teraz przyjrzymy się dokładniej bieżącej odsłonie.

Na czym polega Mój Prąd 5.0?

Ten plan został stworzony z myślą o wspieraniu energetyki prosumenckiej. Mowa konkretnie o osobach, które wytwarzają energię na własne potrzeby, a nadwyżki sprzedają lokalnemu dystrybutorowi na ustalonych wcześniej zasadach. Celem programu Mój Prąd 5.0 jest zwiększenie produkcji mikroinstalacji fotowoltaicznych, wzrost autokonsumpcji elektryczności, a także polepszenie efektywności jej zarządzania.

Warto zaznaczyć, że w bieżącej edycji (podobnie jak w poprzedniej) przyjmowane są wnioski nie tylko na fotowoltaikę i związane z nią magazyny energii, ale też na pompy ciepła czy systemy zarządzania energią domową (HEMS). Dofinansowanie w postaci dotacji zostanie rozdzielone z puli sięgającej blisko miliarda złotych.

Dla kogo przeznaczony jest Mój Prąd 5.0?

Projekt jest bezpośrednio skierowany do osób, które dopiero planują stworzenie elektrowni słonecznej lub już zainwestowały w odnawialne źródła energii (OZE). Ogółem wskazuje się na 3 grupy potencjalnych beneficjentów programu takiego, jak Mój Prąd. Dla kogo konkretnie znajdą się pieniądze? Zasady są jasne:

 1. Dla prosumentów rozliczających się w systemie net-billing, którzy nie otrzymali jeszcze dofinansowania do instalacji fotowoltaicznych.
 2. Dla prosumentów rozliczających się w systemie odpustów (zwanych net-metering), ale chcą przejść na net-billing. W tym przypadku również odpadają osoby, które skorzystały z wcześniejszych dotacji.
 3. Dla prosumentów rozliczających się w systemie net-metering, którzy wysłali we wcześniejszych edycjach Mój Prąd wnioski i otrzymali wsparcie finansowe, ale spełniają wszystkie poniższe warunki:
 • posiadają instalację fotowoltaiczną zbudowaną, opłaconą i podłączoną do sieci przed datą 1.02.2020
 • chcą zmienić system odpustów na net-billing
 • chcą otrzymać dofinansowanie na co najmniej jedno urządzenie z listy znajdującej się w programie 5.0
O jakich urządzeniach mowa? Dotacje wspierają fotowoltaikę, kolektory słoneczne, magazyny energii, HEMS/EMS, a także pompy ciepła.

Do kiedy można zgłaszać wnioski na Mój Prąd 5.0?

Jak wszystkie tego typu projekty, także ten ma ograniczony czas obowiązywania. Program Mój Prąd 5.0 ruszył 22 kwietnia 2023 roku. Według zasad zakończy się on 22 grudnia 2023 roku. Po tym terminie składanie wniosków nie będzie już możliwe. Na razie nie wiadomo nic na temat kontynuowania przyznawania dotacji w ramach kolejnych edycji.

Ważna informacja: dofinansowanie może skończyć się wcześniej, jeśli budżet zostanie wyczerpany. Z uwagi na duże zainteresowanie, jakim cieszy się program, można spodziewać się rozdysponowania środków przed terminem. Mój Prąd i jego zasady dopuszczają zwiększenie puli, lecz nastąpiło to już dwukrotnie (podniesienie dotacji ze 100 mln do 500 mln i wreszcie 950 mln). Trudno przewidzieć, czy po raz kolejny rząd podniesie budżet, aby rozpatrzyć więcej wniosków.

Gdzie składa się wnioski na Mój Prąd?

Dokumenty wysyła się wyłącznie online. Wystarczy wejść na rządową stronę gwd.nfosigw.gov.pl, gdzie krok po kroku zostanie wytłumaczone, jak złożyć wniosek i co dołączyć w załączniku. Opcjonalnie można skorzystać z profilu zaufanego. Są tam również wyjaśnione wszystkie zasady, co po uważnej (i dość czasochłonnej) lekturze powinno rozwiać wszelkie wątpliwości.

Przed tym należy skompletować szereg dokumentów, które są ważne przy szacowaniu wysokości dofinansowania oraz tego, czy w ogóle można otrzymać dotację. Do programu Mój Prąd 5.0 należy przesłać m.in.:

 • kopię faktury za posiadaną instalację fotowoltaiczną (również za montaż i dostawę),

 • dowód opłaty faktury (lub oświadczenie o zapłacie, jeśli płaciło się gotówką),

 • potwierdzenie od Operatora Sieci Dystrybucyjnej o montażu licznika z numerem Punktu Poboru Energii (PPE),

 • oświadczenie wnioskodawcy o zapłacie,

 • pełnomocnictwo do złożenia wniosku,

 • zaświadczenie net-billing,

 • wystawiany przez wykonawcę protokół odbioru prac.

Ile trzeba czekać na rozpatrzenie wniosku na Mój Prąd?

Czas oczekiwania jest niestety dość długi. Rozpatrzenie wniosku o dofinansowanie w ramach programu Mój Prąd 5.0 wynosi do 90 dni. Dotacje przyznaje się w kolejności od dnia złożenia dokumentów. Może się więc okazać, że w międzyczasie wyczerpie się budżet, więc – zgodnie z zasadami – pieniądze przepadną. Dlatego polecamy jak najszybsze zdecydowanie się na uczestnictwo w projekcie.

Na jak duże dofinansowanie z Mojego Prądu 5.0 można liczyć?

Wreszcie należy wspomnieć o konkretnych kwotach. Wyglądają one imponująco także w porównaniu do poprzednich edycji. Mój Prąd 5.0 to dofinansowanie sięgające nawet 58 tys. zł dla pojedynczego gospodarstwa domowego. Trzeba przy tym pamiętać, że wartość dotacji – według wprowadzonych zasad – nie przekroczy 50% całkowitych kosztów inwestycji.

Kwoty różnią się w zależności od urządzenia, jakie chce się wybrać z listy programu. Pieniądze z wniosku mogą trafić na fotowoltaikę. Wspomniana we wcześniejszych akapitach pierwsza i druga grupa beneficjentów dofinansowania otrzyma do 6000 zł na mikroinstalację fotowoltaiczną, a 7000 zł w przypadku wyboru dodatkowego urządzenia. Prosumenci z trzeciej grupy mogą liczyć na dotację sięgającą 3000 zł.

Maksymalna kwota dotacji programu Mój Prąd 5.0 obejmuje jeszcze, zgodnie z zasadami, następujące inwestycje:

 • magazyny ciepła – do 5000 zł dofinansowania,

 • magazyny energii elektrycznej – dotacja sięgająca 16 000 zł,

 • systemy zarządzania energią – do 3500 zł,

 • kolektory słoneczne ciepłej wody użytkowej – do 3500 zł,

 • powietrzna pompa ciepła – do 4400 zł,

 • wodna pompa ciepła bez podwyższonej efektywności – do 12 600 zł,

 • wodna pompa ciepła z podwyższoną efektywnością – do 19 000 zł,

 • gruntowa pompa ciepła – do 28 000 zł.

Pomoc w poznaniu zasad i wypełnieniu wniosków na Mój Prąd 5.0

Przy tak wielu formalnościach oraz ograniczonym czasie działania łatwo o popełnienie błędu. A przez niego można stracić naprawdę sporo pieniędzy w ramach dofinansowania. Dlatego właśnie polecamy skorzystać z naszej pomocy. Doskonale znamy obowiązujące zasady w wersji 5.0 i wypełniliśmy już mnóstwo wniosków w tej sprawie, dzięki czemu zyskaliśmy duże doświadczenie. Klienci, którzy spełniali opisane w programie warunki, dostawali środki na modernizację swoich gospodarstw domowych bez zbędnego przedłużania. Dotacje Mój Prąd przyczyniły się nie tylko do oszczędności, ale też ogólnej poprawy życia.

Nie warto więc zwlekać. Zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub mailowego w sprawie dofinansowań z programu. Z przyjemnością odpowiemy na każde pytanie dotyczące akcji Mój Prąd 5.0 oraz doradzimy najkorzystniejszą i najkrótszą drogę do zdobycia dotacji. Co więcej, oferujemy bezpośrednią pomoc przy wypełnianiu wniosków zgodnie z zasadami, co eliminuje ryzyko popełnienia błędu. Zaufało nam w tej kwestii już wiele osób – a ty możesz dołączyć w każdej chwili do grona zadowolonych klientów!

Przed tym należy skompletować szereg dokumentów, które są ważne przy szacowaniu wysokości dofinansowania oraz tego, czy w ogóle można otrzymać dotację. Do programu Mój Prąd 5.0 należy przesłać m.in.:

 • kopię faktury za posiadaną instalację fotowoltaiczną (również za montaż i dostawę),

 • dowód opłaty faktury (lub oświadczenie o zapłacie, jeśli płaciło się gotówką),

 • potwierdzenie od Operatora Sieci Dystrybucyjnej o montażu licznika z numerem Punktu Poboru Energii (PPE),

 • oświadczenie wnioskodawcy o zapłacie,

 • pełnomocnictwo do złożenia wniosku,

 • zaświadczenie net-billing,

 • wystawiany przez wykonawcę protokół odbioru prac.

Przeczytaj więcej o różnych formach i możliwościach finansowania fotowoltaiki:

Finansowanie fotowoltaiki

Jak możemy pomóc?

Oferujemy kompleksowe usługi fotowoltaiczne na terenie całej Polski

Gwarantujemy krótkie terminy realizacji, atrakcyjne ceny i wysoką jakość usług. Zapewniamy również pomoc w uzyskaniu dotacji i ulg podatkowych oraz gwarancję na prace montażowe do 10 lat.

Sprawdź samodzielnie

Użyj kalkulatora oszczędności

Sprawdź ile możesz zaoszczędzić dzięki fotowoltaice dla domu. Wpisz swoje dane i otrzymaj darmową symulację.
użyj kalkulatora

Chętnie odpowiemy na pytania

Zamów telefon od doradcy

Skontaktuj się z nami i dowiedz się więcej o naszej ofercie. Nasz doradca pomoże Ci dobrać najlepsze rozwiązanie dla Twojego domu.
zamów kontakt

Najczęstsze pytania

Pytania i odpowiedzi

Masz pytania dotyczące fotowoltaiki dla domu? Zapoznaj się z naszym FAQ lub zadaj nam pytanie przez formularz kontaktowy.
czytaj dalej
phone-handsetbubblechart-barscross-circlepointer-up