EKOLRED - GRUPA LEXI-BUD
kontakt

Dofinansowanie do fotowoltaiki. Dotacje, programy, ulgi.Wiele wskazuje na to, że ceny energii – zwłaszcza elektrycznej – będą rosnąć z roku na rok. To wiąże się z poważnym obciążeniem budżetu wszystkich polskich rodzin, ale także firm. Nic więc dziwnego, że wszyscy rozglądają się za dużo tańszymi alternatywami. Na szczęście rządy i banki dostrzegają problem, czego najlepszym dowodem są programy dofinansowania do fotowoltaiki. Obecnie działa kilka publicznych projektów, do którego dochodzą jeszcze metody finansowania prywatnego. Przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się, gdzie szukać dotacji i komu one przysługują.

Z czego wynika popularność programów finansowania fotowoltaiki?

To przede wszystkim kwestia pieniędzy, jakie można uzyskać w ramach funkcjonujących projektów. W niektórych przypadkach programy są w stanie pokryć nawet 50% wydatków na odnawialne źródła energii (OZE). Doskonałym przykładem są dofinansowania do fotowoltaiki, choć istnieją też dotacje przeznaczone dla pomp ciepła czy systemów zarządzania elektrycznością.

Spora część beneficjentów przyznaje też, że szuka dotacji dla firm ze względu na świadomość ekologiczną. Przedsiębiorstwa dążą do redukcji swojego śladu węglowego, który niekiedy sięga naprawdę wysokiego poziomu. Finansowanie programami jest doskonałą okazją do taniego ograniczenia emisji szkodliwych cząsteczek do atmosfery. Warto dodać, że coraz więcej odbiorców usług i produktów zwraca uwagę na to, czy dany biznes korzysta z tzw. zielonych rozwiązań.

Kto może skorzystać z dofinansowania do fotowoltaiki?

To zależy od programu. Zazwyczaj dzielą się one na dwa typy. Pierwsze z nich są przeznaczone dla odbiorcy indywidualnego, czyli przede wszystkim gospodarstw domowych i spółdzielni mieszkaniowych. Istnieją też dotacje na fotowoltaikę dla firm.

Różnica pomiędzy nimi jest dość istotna. Po pierwsze: mają odmienne sposoby finansowania. Po drugie: kwoty dla osób fizycznych są przeważnie mniejsze ze względu na skalę projektów. Po trzecie: mogą dotyczyć różnych urządzeń. Oczywiście dochodzą do tego względy formalne, tzn. konieczność prowadzenia własnej działalności, aby otrzymać dofinansowanie czy wyróżnianie się statusem prosumenta.

Według przyjętej ogólnej zasady gospodarstwa domowe nie mogą ubiegać się o dotacje na fotowoltaikę dla firm i vice versa – chyba że w danym projekcie stwierdzono inaczej.

Rodzaje dofinansowania do fotowoltaiki

To naprawdę dobry czas dla wszystkich, którzy chcą się przestawić na zieloną energię. Istnieje kilka rozwijanych już od lat projektów rządowych, a do tego dochodzą banki z preferencyjnymi kredytami jako sposobem na tanie finansowanie fotowoltaiki. Z wielu programów mogą skorzystać nie tylko odbiorcy indywidualni, ale też firmy.

Jest więc w czym wybierać, choć trzeba pamiętać, że dofinansowania są udzielane warunkowo. Dotację otrzymuje się dopiero po spełnieniu określonych kryteriów. Należy w związku z tym rozejrzeć się, co w trawie piszczy. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze obecnie sposoby finansowania odnawialnych źródeł energii.

Mój Prąd

W 2023 roku wystartowała piąta edycja tego programu. W ramach dofinansowania można otrzymać aż 58 tys. zł na jedno gospodarstwo domowe, co przekłada się na maksymalnie 50% całkowitych kosztów. To projekt przeznaczony dla odbiorców indywidualnych, a nie dla firm.

Czytaj więcej o programie Mój Prąd

Czyste Powietrze

W tym przypadku dotacja sięga nawet 135 tys. zł. Osoby, które chcą wziąć udział w tym projekcie, muszą wykazać się odpowiednim dochodem miesięcznym na głowę.

Ulga termomodernizacyjna

Przysługuje ona nie tylko budynkom poddawanym termomodernizacji, ale też inwestycjom w fotowoltaikę. Wysokość finansowania wynosi maksymalnie 53 tys. zł dla jednego podatnika.

Energia Plus

To program przeznaczony specjalnie dla firm. W jego ramach można otrzymać dofinansowanie w wysokości do 85% kosztów kwalifikowanych lub pożyczkę wynoszącą 50% kosztów kwalifikowanych.

Agroenergia

To dotacje na fotowoltaikę dla firm rolniczych. Wysokość finansowania zależy od mocy planowanej instalacji (do 13% lub 20% kosztów).

Kredyty w bankach

Niektóre instytucje pożyczkowe mają specjalne fundusze do finansowania fotowoltaiki. Wymogi i oferty różnią się w zależności od banku.

Czy można łączyć ze sobą dotacje na fotowoltaikę?

To zależy przede wszystkim od tego, o jakich programach mowa. Można tutaj zarysować wyraźny podział na projekty publiczne oraz prywatne. W ramach rządowych dotacji na fotowoltaikę zazwyczaj istnieje zastrzeżenie, że są one przeznaczone dla osób, które jeszcze nie skorzystały z żadnej formy finansowania odnawialnych źródeł energii (z drobnymi wyjątkami np. w Moim Prądzie 5.0, gdzie pod warunkiem przejścia na net-billing można otrzymać niewielkie wsparcie na urządzenie znajdujące się na liście). Wynika to z faktu, że tego typu dofinansowania mają objąć jak najwięcej osób, a przez to realnie wpłynąć na zmianę w skali całego kraju.

Programy prywatne – a więc pożyczki i kredyty udzielane przez banki – raczej nie mają podobnych ograniczeń, ponieważ ich celem jest zarobienie na pomocy. Wobec tego można liczyć na finansowanie fotowoltaiki niezależnie od tego, czy prowadzi się firmę, czy gospodarstwo domowe, ani z ilu już opcji dotacji się skorzystało.

Który program finansowania fotowoltaiki wybrać?

Ponieważ najistotniejszych (z punktu widzenia sposobów na pozyskanie środków na odnawialne źródła energii) projektów nie można ze sobą łączyć, należy zdecydować się na jeden z nich. Dobrym przykładem jest program Mój Prąd oraz Czyste Powietrze. Który jest najlepszy? To oczywiście zależy od tego, na jakie dofinansowanie liczymy oraz czy spełniamy odpowiednie warunki (np. czy nie prowadzimy firmy).

Tego typu dotacje na fotowoltaikę są bardzo dokładnie opisywane na rządowych stronach, ale to wymusza dokładną lekturę oraz porównywanie ofert. Jeśli nie ma się w tym doświadczenia, łatwo o popełnienie błędu. Dlatego polecamy skorzystać z pomocy specjalistów w zakresie finansowania OZE. Na podstawie kilku danych są oni w stanie określić, jaki wybór będzie najkorzystniejszy.

Gdzie składać wnioski na dotacje na fotowoltaikę?

W większości przypadków wystarczy dostęp do internetu. Dotacje do fotowoltaiki przyznaje się na podstawie dokumentów przesłanych przez profil zaufany lub rządową stronę zajmującą się finansowaniem różnych projektów. Wystarczy skompletować wymagane zaświadczenia i tym podobne akta, by poprawnie wypełnić wniosek. Potem pozostaje już tylko czekać na informację, czy otrzyma się dofinansowanie.

Nieco inaczej wygląda to wtedy, gdy ubiegamy się o pożyczkę w banku. Tutaj wiele zależy od zasad panujących w konkretnej firmie. Zazwyczaj wymaga się wizyty w instytucji ze względu na konieczność podpisania umowy na finansowanie fotowoltaiki. Natomiast sam wniosek można przesłać online, co skraca czas potrzebny na dopełnienie formalności.

Jak uzyskać pomoc przy szukaniu dofinansowania do fotowoltaiki?

Liczba dostępnych programów, z których część wyklucza się wzajemnie, potrafi wprowadzić w zakłopotanie. A zaznajomienie się z nimi wszystkimi, by wybrać najlepszy projekt dla siebie, zajmuje naprawdę długie chwile. W efekcie mogą opóźnić złożenie wniosku, a w tym przypadku powiedzenie: „czas to pieniądz” jest jak najbardziej adekwatne. W końcu dofinansowanie do fotowoltaiki nie trwa wiecznie. Dlatego właśnie warto skorzystać z pomocy firmy specjalizującej się w pozyskiwaniu dostępnych środków.

Mamy w tym zakresie duże doświadczenie. Trzymamy też rękę na pulsie, dzięki czemu nie omija nas żadna okazja na znalezienie sposobu finansowania odnawialnych źródeł energii. Pamiętamy przy tym o wielu lokalnych dotacjach. To daje naszym klientom gwarancję, że faktycznie skorzystają ze wszystkich możliwości dofinansowania, jakie daje sektor publiczny i prywatny. A w efekcie zaoszczędzą mnóstwo pieniędzy zarówno na inwestycji, jak i na eksploatacji systemów.

Skontaktuj się w sprawie dotacji na fotowoltaikę

Zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub mailowego wszystkich zainteresowanych naszą ofertą. Z przyjemnością doradzimy najlepsze sposoby finansowania fotowoltaiki dla gospodarstw domowych i firm. Co więcej, pomożemy w uzyskaniu dotacji poprzez wypełnienie stosownych wniosków na zasadzie pełnomocnictwa. W ten sposób zyskasz pewność, że wszystkie szczegóły dofinansowania zostały dopięte na ostatni guzik.

cross-circle